ЩО ПОТРІБНО ВІТЧИЗНЯНОМУ БІЗНЕСУ ДЛЯ ВИХОДУ НА ЄВРОПЕЙСЬКІ РИНКИ?

Про преференції від європейських партнерів дізнавалися учасники форуму «Вигоди від Європейської інтеграції для підприємств Сумської області», що відбувся за участю керівника апарату облдержадміністрації Дмитра ЖИВИЦЬКОГО

Як наголосив координатор Центру підтримки бізнесу м. Суми Юрій ПЕТРУШЕНКО, можливості, які сьогодні надає європейський бізнес-простір, використовуються місцевими підприємцями не в повній мірі. Тому форум покликаний надати новий імпульс в діяльності малого та середнього бізнесу Сумщини у напрямку його міжнародної інтеграції.

Дмитро Живицький відзначив, що стратегічним завданням обласної влади є сприяння підвищенню конкурентоспроможності сумського бізнесу, тож залучення європейських партнерів є вкрай дієвим шляхом досягнення мети.

«Сумщина досить упізнавана на більш вузьких ринках. Наша ж мета – розширення горизонтів співпраці та підвищення конкурентоспроможності, що означає розвиток територій, збільшення надходжень до бюджетів, активізація інфраструктурної складової тощо», – зауважив він.

Сьогодні обласна влада дає сигнали для розвитку бізнесу. Тож, за словами керівника апарату облдержадміністрації, питання конкуренції на глобальному ринку можуть вирішити, в тому числі, такі інституції як кластери. У своїй діяльності облдержадміністрація виокремила 3 пріоритетні напрямки. Це туристичний кластер, який наразі активно запроваджується в області і є дуже перспективним, адже він охоплює максимальну кількість галузей – інфраструктура, логістика, рекреації, торгівля тощо. Другий – насосно-компресорний кластер, де Сумщина має великий досвід та займає свою нішу. Третім пріоритетом є ІТ-кластер, що відкриває нові горизонти для сучасного бізнесу.

У першій частині заходу експерти розповіли присутнім про можливості фінансової та консультаційної підтримки для бізнесу в рамках імплементації Угоди про Асоціацію з ЄС, захист інтересів українського бізнесу в питаннях торгівлі з ЄС, можливості пошуку нових ринків збуту та бізнес-партнерів в Європейському Союзі тощо.

Аналітик групи з фінансування та розвитку малого і середнього бізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку Тимур ХАЛІЛОВ відзначив, що наразі ЄБРР є найбільшим фінансовим інвестором в Україні. На ринку нашої держави він працює вже 25 років. Його офіси знаходяться в Києві, Львові, Харкові та Одесі.

«На сьогодні Європейський банк реконструкції та розвитку є партнером малих і середніх підприємств у плані розвитку. Він інвестує у проекти, які сприяють переходу до відкритої ринкової економіки шляхом ряду фінансових інструментів: грантів, кредитування тощо», – наголосив він.

Аналітик також детально зупинився на складових допомоги, зокрема це українські консультанти, міжнародні експерти та фінансування. При цьому зайти і зупинитися можна на будь-якому етапі, не дотримуючись черговості.

Але для виходу на конкурентні високотехнологічні ринки бізнес має бути готовим до трансформування, вигідно себе позиціонувати та чітко відповідати критеріям участі: чисельність працівників від 10 до 250; приватна власність, в якій більше 50% належить громадянам України; робота на ринку не менше 2 років; позитивна динаміка розвитку та гарна ділова репутація.

Друга частина передбачала спілкування учасників Форуму, серед яких – представники малого та середнього бізнесу, громадських організацій, освітніх інституцій, державних органів влади та експертів у форматі OPEN SPACE щодо переваг та перешкод у співпраці підприємств Сумської області з партнерами з Європейського Союзу.