МИКОЛАЇВСЬКА ОТГ СУМСЬКОГО РАЙОНУ: БУДІВНИЦТВО НОВОЇ ДОРОГИ ТА СМІТТЄПЕРЕРОБНОГО ЗАВОДУ

Миколаївська ОТГ Сумського району об’єднала близько 5 тисяч мешканців, котрі проживають на територіях Миколаївської, Кекинської, Постольницької та Северинівської сільських рад. Розпочала свою діяльність громада, як і багато інших, зі створення своєї структури та упорядкування отриманих від районної ради закладів соціальної сфери

ОТГ отримала на своїй території усі владні повноваження, включно з керівництвом освітою, медициною та культурою. Крім того, у власність ОТГ перейшла уся інфраструктура і земля у межах, а невдовзі – і за межами населених пунктів, що входять у громаду. Відтак, ОТГ може використовувати це майно для блага усіх своїх мешканців, модернізуючи і покращуючи його.

Бюджет ОТГ наповнюється за рахунок податкових і неподаткових надходжень, та офіційних трансфертів. Власні надходження за 2017 рік склали понад 19 млн. гривень, загалом бюджет 32, 9 млн. гривень. Громада отримала освітню субвенцію у сумі 5,3 млн. гривень, медичну субвенцію у сумі 1,9 млн. гривень та субвенцію на розвиток інфраструктури – 3,5 млн. гривень. Видаткова частина склала 90,9% до затвердженого річного плану – 32,7 млн. гривень.

Більш за все громада витратила на сферу освіти - 13,7 млн. гривень – 42,1%. Другу сходинку займає утримання апарату сільської ради та структурних підрозділів – 3,6 млн. гривень – 11%. Сфера культури – 3,2 млн. гривень, що складає 10% видатків сільського бюджету, первинна медична ланка – 2,5 млн. гривень , або 7,5%. Майже по 230 тисяч гривень, або 0,7% на утримання пожежної охорони та соціальний захист несення. Інші кошти були витрачені на трансферти до бюджетів різних рівнів, утримання фінансового управління, водно-каналізаційного господарства, тощо.

Громада географічно на півдні межує з Хотінською ОТГ Сумського району, на півночі – розташована Степанівська ОТГ Сумського району, на заході – сільські ради Білопільського району, на сході – Стецьківська та Піщанська сільські ради, котрі, згідно з Перспективним планом, входять до складу Сумської міської ОТГ.

Миколаївська ОТГ активно співпрацює з двома своїми сусідами. Зокрема з Хотінською ОТГ планує спільно за рахунок укладання угоди найняти інспектора з праці, котрий буде здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю у напрямках своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці та оформлення трудових відносин.

Зі Степанівською ОТГ Миколаївка планує втілити в життя спільний амбіційний проект – будівництво сміттєпереробного заводу, який буде мати сортувально-сушильно-дробильну лінію. Ціна проекту 9,5 млн.гривень. частину громади планують виділити зі місцевих бюджетів, іншу частину суми будуть шукати, подаючи проекти на державну підтримку та підтримку іноземних донорів. Адже питання утилізації є дуже актуальним для цих двох територій, за словами голови громади Сергія САМОТОЯ, громада має забагато відходів, які з часом заполонять увесь простір.

Миколаївська ОТГ безкоштовно надає послуги своєї пожежної частини територіям Яструбинівської сільської ради та Кровненської, останній з яких надає також і послуги первинної медичної допомоги.

Новостворений комунальний заклад Центральна АЗПСМ опікується 2 амбулаторіями, 1 ФАПом та 3 фельдшерськими пунктами. За 2017 рік кількість відвідувань закладів охорони здоров’я складає 13 680 осіб, пролікованих – 920 осіб. Загалом у штаті зайняті 32,5 ставки.

У 2017 році було облаштовано житло для медичного працівника у Склярівському ФП, зроблений капітальний ремонт покрівлі та ремонт частини внутрішніх приміщень Лікарського ФП, замінені вікна у Кекинському ФП, утеплено фасад та зроблені внутрішні ремонтні роботи у Миколаївській амбулаторії, у Постольницькій амбулаторії реконструйована система опалення.

На балансі громади 7 будинків культури та 6 бібліотек. Залом працює у сфері культури 17 штатних одиниць. За кошти на розвиток інфраструктури був комплексно утеплений Северинівський будинок культури.  Замінена система опалення.

Миколаївський будинок культури в центрі села Миколаївка – двоповерхова будівля близько 520 м2, яка близько 15 років не опалювалася та знаходилася в занедбаному стані. Громадою було прийнято рішення відремонтувати її, комплексно утеплити, замінити систему опалення та створити на базі закладу центральну садибу села. Наразі в будівлі розташована сільська рада, бібліотека, актова зала, клубне приміщення для молоді та зала урочистих подій.  Опалення у місяць обходиться громаді в 24 тисячі гривень, куди входить і заробітна плата двох кочегарів.

Сфера освіти представлена  відділом освіти, молоді та спорту де працює 8 працівників та 4-ма закладами освіти. Згідно зі штатними розписами у сфері освіти працює 62 педагоги. Загальна кількість дітей 278, дошкільного віку – 79 дітей.

У 2017 році в Северинівському ДНЗ «Веселка» та Миколаївському НВК за кошти інфраструктурної субвенції була повністю замінена та капітально відремонтована покрівля. Опорної школи громада досі не визначила. Адже всі населені пункти знаходяться далеко один від одного, розповів Сергій Самотой.

До речі, громада зіштовхнулася із кадровим голодом, який виявляється саме у відсутності вузьконаправлених спеціалістів. Наприклад, у новоствореному секторі житлово-комунального господарства не вистачає спеціалістів, така ж ситуація і у відділі земельних відносин та розвитку сільських територій.

За кошти ДФРР були реалізовані близько 20 мініпроектів від колодязів до доріг. Зокрема, були відремонтовані дороги сполученням: Постольне – Лікарське (поточний ремонт), вулиці в селах Маріївка, Капітанівка. Побудовано водогін в селі Постольне протяжністю 2,1 км.

Одним з проблемних питань є відсутність освітлення в деяких населених пунктах та вулицях. Зараз 70% вулиць громади освітлені, на цей рік заплановано освітити іншу частину.

Миколаївська ОТГ була однією з перших п’яти громади Сумщини, яка розробила та затвердила свою стратегію розвитку. Поступово громада працює над її впровадженням.

Головними пріоритетними цілями на 2018 рік є будівництво дороги Миколаївка – Северинівка, якої ніколи не існувало, її потрібно будувати з нуля, розповів Сергій Самотой. За його словами втілення цього проекту надважливо для жителів громади, адже щоб мешканцям Северинівки доїхати до Миколаївки, потрібно спочатку поїхати до обласного центру, там пересісти на автобус до Северинівки – тільки таким чином можна дістатися пункту призначення.

Розроблені проекти на ДФРР капітальний ремонт Миколаївського амбулаторія та закупівлю техніки для комунального підприємства «Господар», який буде надавати певні послуги сусіднім сільським радам.

Як зазначає Сергій Самотой, після об'єднання активність депутатів зросла, і небайдужість до проблем своїх округів і громади в цілому. Об’єднання в громаду відповідним чином позначилося і на активності жителів у вирішенні проблем.

Марина ГАВРИЛЕНКОВА, радник з питань комунікацій Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону