1 ЧЕРВНЯ УРЯД УХВАЛИВ НИЗКУ ВАЖЛИВИХ РІШЕНЬ З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ ПРАВ ДІТЕЙ

На спеціальному засіданні Уряду «Разом заради дітей» було прийнято  низку актів законодавства для посилення захисту прав маленьких громадян України, зокрема, передбачено комплекс заходів для підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також комплексного удосконалення механізмів допомоги сім’ям з дітьми

Міністр соціальної політики Марина ЛАЗЕБНА  прокоментувала основні напрямки, прийнятих на засіданні Уряду рішень.

Перш за все, це стосується безпеки дітей, захисту від жорсткого поводження, і включення дітей до прийняття рішень, які їх стосуються. Зокрема, визначено механізми надання медичної допомоги дитині у випадку неможливості отримання на це згоди батьків або законних представників. Також посилюється відповідальність за правопорушення у сфері продажу дітям електронних сигарет і рідин, що заборонені для вживання дітьми. Посилюється також система реагування щодо захисту дітей, які постраждали від жорстокого поводження. Підвищили фінансову допомогу дітям, які отримали поранення у збройних конфліктах. Також було прийнято рішення щодо недопущення втягнення дітей до участі у діяльності воєнізованих формувань. У цьому блоці посилюється також захист дітей у ситуаціях, пов’язаних із розлученням батьків.

Другий блок спрямований на прогрес системи догляду та виховання дітей. Це стосується заходів, спрямованих на збереження сім’ї для дитини та забезпечення сімейними формами виховання. Урядом планується реформувати систему інтернатних закладів та паралельно розвивати систему соціальних послуг в громадах, шукати альтернативи для влаштування дітей. Відповідно, органу опіки і піклування надається право приймати рішення про скерування дитини до закладу на основі рекомендацій профільної комісії з питань захисту прав дитини після ретельного вивчення ситуації в сім’ї. У цьому контексті був також схвалений законопроект, який дозволяє визначати механізми позбавлення батьківських прав у зв’язку з влаштування дітей до інституцій і запровадити фінансову відповідальність батьків і органів опіки та піклування за влаштування та перебування дітей в інституціях.

Третій комплекс рішень стосується створення умов для виховання дітей та дітей з інвалідністю, які залишилися без батьків, в сімейних формах виховання. Держава взяла на себе відповідальність за дітей, які не можуть проживати в рідних сім’ях, а проживають в прийомних, ДБСТ, патронатних сім’ях, сім’ях опікунів і піклувальників. На сьогодні це майже 92% таких дітей із 70 тисяч. Збільшиться розмір державної соціальної допомоги на дітей, які виховуються в прийомних сім’ях. Уряд також зобов’язав органи місцевої влади забезпечити житлові приміщення, які надаються у користування ДБСТ необхідними меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку. Місцева влада має забезпечувати прийомних дітей і дітей-вихованців, яким встановлена інвалідність, необхідними пристосуваннями та послугами за місцем їхнього проживання  відповідно до індивідуальних потреб, виконання індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю.

Також Уряд підтримав зміни до законодавства щодо надання права особам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають інвалідність, проживати та виховуватись у прийомних сім’ях, ДБСТ до 23-річного віку, незалежно від факту їх навчання в закладах професійної, професійно-технічної, вищої освіти.  

Четвертий важливий блок питань – це забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Уряд схвалив законопроект, який надає право на отримання житла для постійного проживання особам з числа відповідних категорій дітей після досягнення ними 23 років. Або буде надана можливість отримати грошову компенсацію за належне їм отримання житлове приміщення.

П’ятий блок рішень стосується профілактики сімейного неблагополуччя та соціального сирітства дітей, у тому числі профілактику жорстокого поводження з дітьми, створення благополучного середовища для виховання дитини в громадах. Важливим питанням, яке має бути постійно на контролі місцевої влади, є недопущення потрапляння дітей до інтернатних закладів.