ПРАВИЛА ГРИ ДЛЯ ВСІХ ОТГ БУДУТЬ ОДНАКОВІ

Про це говорили на засіданні Платформи комунікацій експертів Центру розвитку місцевого самоврядування у Сумській області щодо реформ у сфері децентралізації на осінь 2017 року

За словами директора Сумського підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Олександра ХОРУЖЕНКА., експерти Сумщини пропонують внесення змін до трьох законопроектів про контрольні функції, розширення повноважень ОТГ у сфері земельних відносин і спрощення процедури приєднання сільських громад до міст обласного значення. Ці проекти вже подано на розгляд Уряду.

 «Те, що функція нагляду потрібна, немає сумнівів. Без неї механізм публічної влади не може працювати коректно навіть теоретично. Органи реального місцевого самоврядування не підпорядковуються нікому», – зазначив директор.

Експерт з питань децентралізації Дмитро ЛУК’ЯНЕЦЬ зауважив на тому, що існує конфлікт між ОТГ і державою щодо об’єктів державної власності на території, яка підпорядковується громадам. Наприклад, військові частини, які перебувають у державній власності, але розташовані на території ОТГ, мають сплачувати орендну плату за користування землею – так прагнуть місцеві громади. Але наразі такої норми у законодавстві немає. З прийняттям відповідного закону такі протиріччя мають зникнути.

«Ідея децентралізації передбачала те, що разом з повноваженнями на місцевий рівень будуть передані і відповідні ресурси, якими вони зможуть розпоряджатися. Але адміністративна реформа пішла вперед, тобто проведення виборів, обрання голів вже відбулось, а процес наділення громад щодо розпорядження ресурсами загальмувався», – розповів експерт з питань децентралізації та наголосив, що зміни до законопроекту про децентралізацію, можливо, вже у вересні нададуть право громадам повноцінно користуватися і розпоряджатися землями.

За його словами, основними повноваженнями  громади реально стануть наступні: передача земель у власність, зміна цільового призначення земельних ділянок, вилучення для суспільних та інших потреб і продаж (у разі відміни мораторію) земель. Але надаються вони тільки ОТГ, а не усім громадським радам, і це слугує додатковим стимулом до об’єднання населених пунктів в ОТГ.

«На сьогодні на Сумщині створено вже 29 громад, до кінця року мають створити ще 4-5, що складе 60-70% Сумщини. Тому жителям області треба пояснити нові правила гри. Адже за одними правилами «гратимуть» усі – від міста Суми до таких громад, як Комишанська і Чупахівська. І закони розповсюджуватимуться на всіх однаково», - підбив підсумки Олександр Хоруженко.