Поточна діяльність

КИРИКІВСЬКА ОТГ: РЕЗУЛЬТАТИ ПЕРШОГО РОКУ САМОСТІЙНОСТІ

«Вперед до бажаного, маленькими впевненими кроками» - за таким принципом працює Кириківська селищна об’єднана територіальна громада Великописарівського району. Минув рік із дати «їх народження», і зміни, які відчули на собі жителі громади, вже можна побачити на власні очі

Територія населених пунктів громади (а їх в ОТГ 14) та об’єкти соціального значення, які увійшли до її складу, потребують для оновлення значних капіталовкладень з бюджету громади.

Їх благоустрій на декілька років гальмуватиме розвиток інших сфер життєдіяльності громади. Але Кириківська ОТГ, за словами голови громади Івана Мороза, впевненими кроками розпочала наводити «порядок» на своїй території.

Більшу частку ресурсів громада вклала в налагодження умов для навчання та виховання дітей. З’явились дитячі майданчики на територіях трьох закладів – дитячого садочка «Струмочок» у селі Яблучне, Заводської та Іванівської шкіл.

У визначеному опорному закладі – Заводській ЗОШ – за рахунок Державного фонду регіонального розвитку та на умовах співфінансування реалізовано проект із утеплення будівлі, заміни вікон та дверей на енергозберігаючі, зроблено капітальний ремонт даху. Окремо, за кошти громади, був придбаний шкільний автобус, відремонтовано шкільну столову, закуплено новий посуд та приладдя для приготування їжі, нові меблі та 30 планшетів для учнів початкових класів.

У Іванівський ЗОШ була покращена система освітлення та опалення. Для Рябинівської ЗОШ було закуплено проектор з комплектуючим обладнанням, обладнання для їдальні, світлодіодні ліхтарі.

Загалом, Кириківська ОТГ отримала «у спадок» від Великописарівської районної ради 4 навчальні заклади та 6 дошкільних. Але на покращення умов в усіх закладах можливостей громади не вистачає, адже утримання такої кількості установ вимагає суттєвих грошових затрат. Громада розпорошує свої можливості на утримання цих закладів і залишаючи лише «маленьку частку» ресурсів на їх розвиток.

На території Кириківської ОТГ утворено й комунальний заклад охорони здоров’я «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Він розташований у будівлі Заводської амбулаторії, яка, за повідомленням голови, має стати центральною установою у наданні медичних послуг. У цій же будівлі, планується розмістити і Центр безпеки громади. На даний період часу тут вже знаходиться місцевий відділ поліції.

Для медичного обслуговування населення були закуплені 2 легкових санітарних автомобілі, 2 електрокардіографи та усі необхідні ліки для надання першої необхідної допомоги.

Загалом, у складі ЦПМСД Кириківської ОТГ 8 лікувальних закладів: 4 ФАПи та 4 амбулаторії. Вони всі потребують залучення значних коштів для оновлення, оснащення сучасним обладнанням та також «з’їдають» значну кількість фінансів громади. При оптимізації мережі закладів, з’явиться можливість зекономлені кошти направити на розвиток медичної галузі громади.

Наразі жителі Кириківської ОТГ продовжують обслуговуватись в Охтирській районній лікарні, яка знаходиться в 15 кілометрах від громади. Надаються їм послуги за рахунок субвенцій, перерахованих «Кириківкою» «Охтирці». Пояснює це очільник громади відсутністю сімейних лікарів на місцях: відкриті 3 вакантні посади з передбаченим для спеціалістів житлом.

Ще один комунальний заклад, який функціонує у Кириківській ОТГ - КЗ «Благоустрій». Він створений нещодавно, і для його роботи закуплений трактор із усім необхідним інвентарем для прибирання снігу, чистки вулиць тощо. Заклад планує надавати ремонтні послуги та послуги обробки землі. Займатиметься «Благоустрій» і розчисткою узбіч доріг від самосійних насаджень.

Загалом, настрої людей у майже 8 тисячній громаді різняться, більшість населення бачать позитивні зміни, які відбуваються на їх території, і відчувають їх. Створюють громадські об’єднання, гуртки, допомагають у наведенні порядку на вулицях.

За словами Івана Мороза, необґрунтовано велика кількість навчальних, медичних закладів та закладів культури гальмують розвиток громади, тому їх мережа має бути реорганізована для економії бюджетних коштів і направлення фінансів на покращення умов «опорних» закладів всіх сфер життєдіяльності.

Кириківська ОТГ планує розробити Стратегію розвитку у 2018 році та провести  SWOT-аналіз для визначення наступних кроків розвитку. Зокрема, планується, що села Рябина та Яблучне отримають нові водогони, а у селах Іванівка та Веселе будуть замінені труби, яким вже близько 40 років. У сфері освіти планується розпочати внутрішні ремонтні роботи опорної Заводської школи, відповідний проект вже підготовлено. На її території будуть ліквідовані старі тополі, замінено паркан, створений міні-парк для дітей.

За матеріалами Марини ГАВРИЛЕНКОВОЇ, радника з питань комунікацій Сумського підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування»/Local Government Development Centre в рамках Прорами U-LEAD with Europe: UkraineLocal Empowerment, Accountability and Development Programme.