СТЕПАНІВСЬКА ОТГ – НА ШЛЯХУ РОЗВИТКУ

Новоутворена Степанівська селищна ОТГ Сумського району знаходиться на «стартовій позиції» майбутнього розвитку. Громаді місяць «від народження», а вона вже активно працює: пише проекти, залучає інвесторів, укладає угоди про співпрацю з іншими громадами Сумщини

Степанівська ОТГ знаходиться в 13 кілометрах від обласного центру.  Населення близько 7 тисяч жителів. До складу громади ввійшла територія Степанівської селищної ради та Підліснівської сільської ради.

За словами керівника громади Володимира ЛУКАША, Степанівська ОТГ з часом буде розширяти свої території. Планується об’єднання з Новосуханівською сільською радою, яка згідно перспективного плану входить до складу цієї громади. Можливе приєднання територій Терешківської, Сульської, Великовельмивської сільських рад Сумського району. І є бажання співпрацювати та об’єднати зусилля з Миколаївською ОТГ Сумського району. Такий «союз», на думку голови, відкриє багато можливостей для жителів обох громад.

Про співпрацю з ще одною Миколаївською ОТГ, але Білопільського району, наразі тривають перемовини. Між громадами пряме транспортне сполучення, а центри обох ОТГ розташовані на автотрасі Конотоп-Суми, що значно полегшує спілкування та взаємодопомогу. У планах обох громад тісна співпраця та укладання договору про співробітництво.

«Одним із пунктів майбутньої угоди є спільне фінансування витрат на оплату праці спеціалістів різних сфер діяльності. Адже на даному етапі розвитку наймати самостійно дороговартісного спеціаліста економічно не вигідно для громади», – зазначив Володимир Лукаш.

 «У спадок» від районної ради на баланс громади перейде 7 закладів освіти (3 ЗОШ, 4 ДНЗ). Ремонтувати планують усі три школи, відповідні програми вже прописані. Опорний заклад – Степанівську ЗОШ №1 чекає комплексне утеплення, капітальний ремонт приміщень та ремонт даху. Планується оновлення оргтехніки в усіх ЗОШ.

Медичну допомогу жителі Степанівської ОТГ у 2018 році будуть отримувати у центральній районній лікарні за рахунок субвенцій, перерахованих громадою. 6 закладів медичної сфери (амбулаторія, 5 ФАПів) увійдуть до складу новоутвореного комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги».

Благоустрій територій буде підтримуватись за рахунок тісної співпраці громади з місцевими сільгосппідприємствами, які мають необхідну техніку: екскаватори, трактори, тощо. Селищна рада орендує її за потребою. На перспективу, за словами Володимира Лукаша, передбачається створення свого КЗ, який опікуватиметься питаннями благоустрою.

Знайшла Степанівська ОТГ приміщення для майбутнього ЦНАПу та планує взяти участь в конкурсі на фінансування його технічного оснащення від «SKL International» - другого компоненту компанії U-LEAD. Конкурс відбудеться в другій половині січня, наразі громада активно працює над розробкою необхідного проекту.

Одною з головних проблем, з якою зіштовхнулась громада «сьогодні» є кадровий голод, розповів Володимир Лукаш. 90% жителів Степанівської ОТГ зорієнтовані на обласний центр, і «робочих рук» громаді не вистачає. А зі створенням нового апарату селищної ради, комунальних закладів та установ – проблема збільшиться у декілька разів. Звідси плавно витікає і інша проблематика – працюючі у Сумах сплачують податки за місцем роботи.  Громада таким чином не отримує надходжень до власного бюджету від сплати ПДФО і тим самим самостійно «бере на свої плечі» додаткове бюджетне навантаження для надання родинам, які працюють в місті Суми, послуг на території громади. Мова йде про обслуговування їх в медичних закладах, навчання та виховання їх дітей у школах та дитсадках.

Вирішувати цю проблему Степанівська ОТГ збирається за рахунок створення нових робочих місць, гідних умов праці та заробітної плати на своїй території. На думку Володимира Лукаша зараз «повернути» людей до Степанівки складно, але коли вони побачать зміни, з’явиться більше бажаючих працювати «по-домашньому».

Ще одним із шляхів розв`язання цього питання може бути укладання угоди про співробітництво з територіальною громадою міста Суми.

Головна мета, яку ставить перед собою громада – створення умов для комфортного проживання.Людина повинна пройти своє життя під опікою органів місцевого самоврядування та отримати всі необхідні їй послуги на місцях, від народження до кінця свого життя. Мету та пріоритетні напрямки розвитку громада планує вкласти у стратегію розвитку території громади, яку спільно з Сумським Центром розвитку місцевого самоврядування планує розробити в наступному році.

Марина Гавриленкова, радник з питань комунікацій Сумського підрозділу установи "Центр розвитку місцевого самоврядування"/LocalGovernmentDevelopmentCentre в рамках Програми U-LEAD withEurope: Ukraine – LocalEmpowerment, AccountabilityandDevelopmentProgramme