Поточна діяльність

«РЕФОРМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ – КЛЮЧ ДО ФОРМУВАННЯ СПРОМОЖНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД»

На цьому в ході брифінгу наголосила директор регіонального Офісу з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів виконавчої влади Ніна МЕЛЬНИК

 

«Об’єднання територіальних громад є запорукою переходу місцевого самоврядування на якісно новий рівень розвитку. Крім того, дана реформа є передумовою євроінтеграції України. Адже її головна мета – формування спроможних та самодостатніх територіальних одиниць, тобто громад, в яких місцеві джерела наповнення бюджету, інфраструктурні та кадрові ресурси є достатніми для вирішення питань місцевого значення в інтересах людей», – зазначила Ніна Мельник.

За її словами, завдяки реформі нові спроможні громади отримають досить потужний фінансовий ресурс, який дозволить виконувати не лише власні повноваження, а й делеговані.

«Об’єднані громади матимуть такі ж повноваження, як і міста обласного значення та зможуть перейти на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Це передбачає додаткові фінансові ресурси. Так, до місцевих бюджетів зараховуватиметься, зокрема, 60% ПДФО, 100% єдиного податку та податку на прибуток підприємств. Місцеві ради отримають право на власний земельний податок, ставки якого визначатимуть самостійно. При цьому до юрисдикції кожної ради передаються всі землі відповідної громади, в тому числі й за межами населених пунктів», – повідомила директор регіонального Офісу реформ.

При цьому за бюджетами місцевого самоврядування залишаються такі джерела його наповнення, як раніше закріплені місцеві податки і збори, додала Ніна Мельник.

Директор регіонального Офісу реформ наголосила, що від об’єднання переваги отримає кожна територіальна громада.

«Люди мають отримувати якісні послуги, незалежно від місця проживання. Це і є основним завданням реформи. Так, до центрів спроможних громад будуть перенесені з райцентрів місця надання низки важливих послуг: адміністративних, соціальних, зокрема, через представництва пожежних, правоохоронних, санітарно-епідеміологічних, соціальних служб тощо. У разі нестачі приміщень, відсутності інфраструктури громадам надаватиметься допомога з державного бюджету на їх обладнання чи побудову», – повідомила Ніна Мельник.

Як зазначила посадовець, об’єднання громад здійснюватиметься на основі затвердженої Кабміном  Методики формування спроможних територіальних громад та з урахуванням історичних, географічних, соціально-економічних особливостей, розвитку інфраструктури, фінансового забезпечення відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

 Згідно з Методикою, відстань від центру громади до її найдальшого населеного пункту має бути такою, щоб у екстрених випадках її не довше ніж за 30 хвилин могли подолати пожежна команда, швидка допомога, патруль.

«В профільному законі чітко закріплено: межі області не руйнуються. Всі об’єднання мають проходити в межах регіону і, бажано, в межах районів. Передбачається, що кількість районів не зміниться», – поінформувала Ніна Мельник.

За її словами, статус населених пунктів (місто, село, селище),  що увійшли до складу об’єднаної громади, не змінюється. Громади, які не матимуть власних сільрад, будуть представлені в місцевій раді своїми депутатами, а у виконкомі – сільськими старостами (з правом вето на рішення виконкому)».

Директор регіонального Офісу реформ наголосила на важливості створення перспективного плану формування спроможних громад області та на добровільності об’єднання громад, які отримають нові повноваження та фінансові ресурси для їх здійснення.