ВІДКРИТІСТЬ ТА БЕЗПЕРЕРВНІСТЬ – УМОВИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ У ВЛАСНІСТЬ ЗА ДАВНІСТЮ КОРИСТУВАННЯ

До тимчасово виконуючої обов’язки голови облдержадміністрації Ірини КУПРЕЙЧИК надходять численні скарги людей, які намагаються відстояти своє законне право на безкоштовну приватизацію наданих їм у користування земельних ділянок. На думку керівника облдержадміністрації, це свідчить про вибіркове ставлення Держгеокадастру до надання земельних ділянок громадянам у власність

На особистий прийом до Ірини Купрейчик звернулися жителі області з проблемою, що стосується, за їхніми словами, неправомірних дій з боку Головного управління Держгеокадастру в Сумській області щодо надання права на земельні ділянки.

Заявники розповіли, що рішенням виконкому сільської ради земельні ділянки (3 га) додатково були виділені членам сім’ї (працівникам колгоспу) у 1999 році для ведення особистого підсобного господарства. З того часу вони безперервно обробляли цю землю та сплачували податки до місцевого бюджету.

За словами однієї з заявниць, вона має право отримати безоплатно землю від держави відповідно до норм, передбачених статтею 121 Земельного кодексу України, тому неодноразово зверталася до Головного управління Держгеокадастру щодо надання дозволу на виготовлення документації на приватизацію земельних ділянок, що знаходяться на території села Берестівка Липоводолинського району.

На прохання реалізувати своє законне право, від Держгеокадастру була надана письмова відповідь про те, що дані земельні ділянки були виставлені на аукціон. У той же час, коли заявникам було відмовлено, іншим особам надавався дозвіл на виготовлення відповідної документації на ділянки, що розташовані поруч. Реквізити наказу щодо винесення земельних ділянок на аукціон службові особи обласного Держгеокадастру не надали.

Ірина Купрейчик наголосила на необхідності направлення до Держгеокадастру України від заявників скарги на дії Головного управління Держгеокадастру в Сумській області та можливості вирішення питання  у судовому порядку шляхом подання позовної заяви про визнання права власності на відповідні земельні ділянки за набувальною давністю. У разі встановлення фактів, що особа більше 15 років відкрито і вільно користується земельною ділянкою, вона може у судовому порядку встановити право власності на неї.

Земельний кодекс України (Частина перша статті 119 із змінами) встановлює, що громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання в користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених Земельним кодексом України. Передача земельної ділянки у власність або у користування громадян на підставі набувальної давності здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом.

Нагадаємо, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм провадиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗКУ ).