ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ НА СУМЩИНІ: ПРОБЛЕМИ, ІСТОРІЇ УСПІХУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Як проходять реформи в нашій області? З якими проблемами сьогодні стикаються об’єднані громади та хто затягує процес реформування на Сумщині обговорювали учасники засідання робочої групи із сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад у режимі відеоселекторної наради

За словами тимчасово виконуючого обов’язки голови облдержадміністрації Олександра МАРЧЕНКА, керівники об’єднаних громад повинні чітко розуміти, що сьогодні саме на них покладається відповідальність за якість життя людей на їх території. Тому вони мають робити всі необхідні дії для впровадження медичної та освітньої реформи в ОТГ.

Як повідомив директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації Олександр СІТАК, наразі гостро стоїть питання щодо передачі закладів освіти та охорони здоров’я в управління об’єднаним територіальним громадам.

«Я неодноразово вже говорив: процес децентралізації пов’язаний не просто з укрупненням території, а з передачею повноважень, – наголосив Олександр Сітак. – На сьогодні, на жаль, у нас в системі охорони здоров’я й освіти ці кроки робляться повільно, без ентузіазму. На приклад із об’єднаних територіальних громад, які в минулому році пройшли вибори, досі Зноб-Новгородській, Дружбівській і Недригайлівській ОТГ не передано жоден медичний заклад? Чим довше ви затягуєте процес передачі вам повноважень, тим більше ми будемо з вами заходити в глухий кут і гальмувати проведення реформи на Сумщині».

Схожа ситуація і з подачею заявок до облдержадміністрації та комісії Міністерства регіонального розвитку з переліком об’єктів, що мають фінансуватися коштами субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ.

За словами директора обласного Департаменту економічного розвитку і торгівлі, до 15 липня об’єднані територіальні громади мали надати свої пропозиції на фінансування. Наразі з 14 ОТГ сьогодні є питання до чотирьох, а саме Кириківської, Недригайлівської, Нижньосироватської та Хотінської ОТГ, що до цього часу не подали жодної заявки на розгляд обласної державної адміністрації. 

«Шановні голови ОТГ, 24 мільйони гривень із передбачених 54,6 мільйона гривень уже надійшли до області. Чого ви чекаєте? Що взагалі не встигнете освоїти кошти і їх доведеться повертати до держбюджету? Таким чином у Кабінеті Міністрів України вважатимуть, що Сумська область працює не ефективно. І, на жаль, відповідати за це нам, а не вам», – дорікнув представникам влади на місцях Олександр Марченко. 

Говорили і про успішні проекти в рамках проведення реформ в ОТГ, зокрема, про створення на базі опорних шкіл в ОТГ якісних сучасних навчальних закладів у рамках концепції «Нова українська школа».

Як розповіли учасникам засідання робочої групи із сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад тимчасово виконуючи обов’язки голови облдержадміністрації Олександр Марченко та директор обласного Департаменту освіти і науки Вікторія ГРОБОВА, на сьогодні на Сумщині ініційовано 6 таких проектів. На їх втілення залучатимуть кошти з Державного фонду регіонального розвитку, з районного та місцевих бюджетів і субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, виділенню якої у рамках підписаних Меморандумів, обіцяють сприяти народні депутати України від Сумщини.

«Ці проекти фінансово затратні: протягом кількох років 30−40 мільйонів гривень вкладатиметься на одну таку школу, – говорив Олександр Марченко. – Наразі працюємо з проектантами щодо енергомодернізації цих закладів».