ВОДНІ РЕСУРСИ СУМЩИНИ МАЮТЬ БУТИ У НАЛЕЖНОМУ ЕКОЛОГІЧНОМУ СТАНІ

На цьому наголосив керівник апарату облдержадміністрації Дмитро ЖИВИЦЬКИЙ під час семінару «Інтегрований підхід управління  водними ресурсами за басейновим принципом»

«Водні ресурси є ключовим елементом сталого функціонування природних екосистем, необхідною умовою життєдіяльності людини, визначальним чинником розміщення продуктивних сил та ефективного соціально-економічного розвитку регіону», – зазначив Дмитро Живицький.

Басейновий принцип управління водними ресурсами визначає передумови та напрями створення на Сумщині сучасного механізму використання, охорони і відтворення вод, який відповідатиме найбільш ефективній міжнародній практиці і надасть змогу запобігти виснаженню водних ресурсів, досягти та підтримати високу якість води. На цьому акцентував у своєму виступі керівник апарату облдержадміністрації.

Представник Всеукраїнської екологічної громадської організації «Мама-86» Ганна ЦВЄТКОВА  ознайомила учасників семінару з завданнями та ходом впровадження міжнародних зобов’язань України щодо Протоколу про воду та здоров’я, розробку проекту плану заходів досягнення Національних цільових показників. Акцентувала напрацьовані прагнення Всеукраїнської екологічної громадської організації щодо необхідності визнання державним пріоритетом та державної фінансової підтримки забезпечення рівного права на воду та санітарію для всіх в України.

Довідково: З метою відпрацювання єдиного підходу до оцінки якісного стану поверхневих та підземних вод та прийняття дієвих управлінських рішень щодо збереження та відновлення водного ресурсу Державним агентством водних ресурсів разом з міжнародними представниками під егідою Міністерства екології та природних ресурсів починаючи з 2016 року було поступово адаптовано українське чинне водне та природоохоронне законодавство. Протягом двох років було прийнято два закону, розроблено та впроваджено 10 нормативно правових актів. Створений геопортал водних ресурсів України. Починаючи з 2017 року Україна приєдналася до 15 країн світу, які публікують дані про якість води у відкритому форматі. На основі наборів відкритих даних створено інтерактивну карту забрудненості річок України.

На цей час у системі Держводагентства функціонує 9 басейнових управлінь водних ресурсів та 19 обласних управлінь водних ресурсів, які реалізують державну водну політику на місцях, і зона їх діяльності покриває всю територію країни серед яких є і Басейнове управління водних ресурсів річки Десна (підпорядковане: Сумське регіональне управління водних ресурсів).

Районування території за басейновим принципом, з урахуванням гідрографічних та природних особливостей дозволить виявити чинники, що негативно впливають на стан водних ресурсів і територію басейну в цілому, та на основі аналізу отриманих даних буде розроблено план заходів для досягнення екологічних цілей (досягнення гарного стану водних ресурсів) шляхом реалізації плану управління річковим басейном.

Це дасть можливість створити ефективну систему державного інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом, забезпечити у межах районів річкових басейнів ефективний моніторинг екологічного стану водних об’єктів, прогнозування їх змін та розробку науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття необхідних управлінських рішень, поліпшити екологічний стан зрошуваних та осушених угідь; сконцентрувати фінансові ресурси для вирішення першочергових проблем у межах районів річкових басейнів.