КІБЕРВІЙНА ТРИВАЄ: ЯК БОРОТИСЬ З ВОРОЖОЮ ПРОПАГАНДОЮ І НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ШАХРАЇВ

Про інформаційну гігієну, захист від шахрайських схем та методи боротьби з інформаційними «вкидами» ворога розповів під час брифінгу у медіацентрі старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам в Сумській області Департаменту кіберполіції НПУ Артем БУХТІАРОВ

«Пріоритетними напрямками діяльності кіберполіції є протидія ворогу, який діє не лише зброєю, а й фактично декілька десятиліть веде інформаційну війну проти України. Всі ми чуємо нісенітницю, яка лунає з «рупорів кремля» та періодично з’являється в нашому інформаційному просторі. Тому кіберполіцією спільно з партнерами розроблено ряд сервісів, які можуть використовувати громадяни для протидії ворогу на інформаційному фронті», – зазначив фахівець.

Один із таких потужних інструментів – інтернет-платформа STOP RUSSIA MRIYA, яка об’єднує ряд сервісів.

«Головний – це телеграм-канал StopRussiaChannel|MRIYA (https://t.me/+EbXZHBfHXbszY2I6). Він налічує понад 250 тисяч підписників, і на сьогодні це найбільша кіберармія України. Тут надаються рекомендації щодо підтримання належного рівня кібергігієни та інструкції щодо виявлення та блокування ворожих каналів пропаганди. Це може зробити кожна людина, незалежно від рівня технічної обізнаності і віку, виконавши ряд простих дій», – підкреслив Артем Бухтіаров.

Ворожі канали інформації, за словами старшого інспектора, блокуються за допомогою максимальної кількості скарг. Одним натисканням «кнопки» працівниками кіберполіції зробити це неможливо, тому всіх небайдужих запрошують долучатись до рядів кибервоїнів.

Також на цій платформі працює бот @stopdrugsbot, на який можна надсилати посилання на ворожі ресурси.

Ще один з чат-ботів - @StopFraudMriya_bot (https://t.me/StopFraudMriya_bot) – спрямований на боротьбу з інтернет-шахрайством.

Як зазначив Артем Бухтіаров, за допомогою цього сервісу можна надіслати повідомлення про відомий факт шахрайства, яке буде розглянуто, зареєстровано і у випадку наявності ознак кримінального правопорушення, розпочнеться кримінальне провадження.

«Наразі фактично 90% всіх звернень, які до нас надходять, пов’язані саме із шахрайством. Протягом 2023 року надійшло близько 711 звернень, з них більше 600 стосовно фактів онлайн-шахрайства», – зазначив спікер.

Окрім цього, за допомогою вищезазначеного сервісу на предмет вчинення шахрайських дій можна перевірити номер телефону, банківської карти і рахунку, а також дізнатися більше інформації, щоб не стати жертвою інтернет-шахраїв.

Протидіяти фішингу зручно, використовуючи сервіс Scamfari (https://scamfari.com/).