ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ЛЮДИНОЮ, ЯКА ПОВЕРНУЛАСЯ З ВІЙНИ

У матеріалах з «Довідника безбар’єрності» описуються невидимі наслідки війни, наводяться поради, як їх розпізнати, як спілкуватися з ветеранами та як допомогти їм подолати ці травми

Людина приходить додому, але не повертається з війни: пам’ять закарбовує спогади про війну, обстріли, моменти «прильоту» мін або снарядів чи загибелі побратимів. Старається позбутися спогадів, але не може. Спогади повертаються у нічні кошмари, не дають спокійно жити, «вганяють» людину у депресивний стан. Час іде, а проблеми не зникають. Часто виявляється, що тільки часу замало – потрібні спеціалізовані форми допомоги, щоб відбулося зцілення, затягнулися «рани» минулого».

Можлива сильна емоційна реакція на мінімальні розчарування, конфлікти, прояви недружності, а також на безлад, несправедливість і порушення порядку.

На війні у людини все чітко й зрозуміло: тут свої, там – ворог, вбивай, щоб не вбили тебе, роби, що маєш, не підводь побратимів і посестер, тому що ціною є життя – твоє чи людини поряд, «чорне – то чорне», «біле – то біле».

У цивільному житті все хаотичне, події змінюються постійно, часто щось виходить з ладу, люди підводять, державні органи належно не працюють, здебільшого все «сіре». Це дратує людину, яка повернулася з війни, вибиває з колії, впливає на загострене почуття справедливості.

До цього важко знову пристосуватися, адже в бойових умовах від чіткості та визначеності залежало виживання.

З «Довідника безбар’єрності»: https://bf.in.ua/combat_exp/shcho-vidbuvaietsia-z-liudynoiu-iaka-povernulasia-z-vijny/