#НАША НЕЗАЛЕЖНІСТЬ: ЯК ЦЕ БУЛО: ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ НАДАВ ФОТО ДОКУМЕНТІВ 1990-1991 РОКІВ

Серед світлин обласного архіву є ті, за якими кожен житель області зможе відчути буремний дух тих років. Тож Сумська облдержадміністрація в рамках  «#Марафон_30» продовжує розповідати про становлення незалежності України і роль в цих подіях Сумщини

16 липня 1990 року Верховною Радою УPCP прийнята Декларація про державний суверенітет України – документ про проголошення державного суверенітету України. І ми маємо архівні документи, які говорять про відзначення цього для в Сумах.

Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». У ній зазначено: «Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:  Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».

18 червня 1991 року внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з'явився запис: «16 липня – День незалежності України».

У Державному архіві Сумської області є також документи тих часів. Це, зокрема, рішення виконавчого комітету Сумської обласної ради народних депутатів від 08.07.1991 року №105, у якому йдеться про те, що 13 липня о 15.00 в обласній філармонії буде проведено спільне урочисте зібрання обласного і міського активів з нагоди Дня незалежності України.

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі (також є архівні документи про Сумщину), виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України».

У ній зазначено: «Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: 1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України. Постанову Верховної Ради Української РСР «Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність».