ЖИТЕЛІВ СУМЩИНИ ЗАКЛИКАЮТЬ ЩЕПЛЮВАТИ ДІТЕЙ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ

Захворювання, від якого немає ліків, яке вражає дітей невиліковним паралічем і навіть смертю, донедавна вважалося неактуальним для України. Адже наша держава з 2002 року була серед тих, які вільні від поліомієліту. Але параліч двох дітей – із Рівненщини та Закарпаття – показав, що поліомієліт сьогодні є однією із загроз в Україні

Під час брифінгу в Сумській облдержадміністрації медики й епідеміологи закликали батьків не вагатися й вакцинувати своїх дітей від поліомієліту.

«Колись це вірусне захворювання було дуже розповсюджене. Від нього не було і немає ліків. І лише після створення вакцини у 1955 і 1961 роках на якийсь час від цієї інфекції було звільнено населення. Хоча не в усьому світі, – розповіла завідувачка відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Галина ХРИСТЕНКО. – Сьогодні інтенсивні міграційні процеси призводять до того, що вірус знов з’явився на нашій території».

За її словами у минулому році у Рівненській та Закарпатській областях зареєстровано два випадки поліомієліту у дітей. Ці випадки пов’язані між собою, адже в обох осередках діти контактували.

«Поліомієліт небезпечний тим, що може призводити до паралічі і навіть смерті. Джерелом інфекції є хвора людина або носій. Вірус до здорової людини потрапляє через забруднені руки, забруднену їжу чи воду. Потрапивши в організм, вірус розмножується в кишківнику, потрапляє до нервової системи й вражає нейрони. Таким чином у дітей виникають паралічі нижніх кінцівок, інколи верхніх кінцівок та може вражатися дихальна система. Крім того, хворий на поліомієліт виділяє вірус протягом двох тижнів».

Головний спеціаліст управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації Ольга ГАПІЄНКО додала, що це вірусне захворювання передусім вражає дітей раннього віку – до 6 років.

«Серед обстежених контактних двох дітей, які захворіли в минулому році, у 20 дітей теж було виявлено поліомієліт типу 2. А згідно зі статистичними даними, якщо в державі на поліомієліт хворіє одна дитина, вона може за рік інфікувати 200 тис. дітей. Для порівняння: на Сумщині сьогодні проживає 160 тис. дітей, – говорила вона. – Так, не всі діти важко переносять це захворювання. Але ніхто не може спрогнозувати, який перебіг захворювання буде в тієї чи іншої дитини. Тому в Україні передбачена додаткова вакцинація проти поліомієліту».

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, дітей вакцинують від поліомієліту у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 14 років.

Зробити щеплення можна в державних поліклініках безоплатно. Вакцини якісні, тобто зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Крім того, у відповідь на виявлення вірусу поліомієліту у дітей на Рівненщині й Закарпатті восени 2021 року, розроблено План щеплення дітей, який затверджений наказом МОЗ України від 30.12.2021 № 2922. Відповідно до плану в Україні заплановано проведення кампанії з імунізації у відповідь на спалах поліомієліту.

«17 січня ми розпочинаємо перший тур щеплення вакциною ІПВ. Наголошую, вакцинуватимемо дітей, які взагалі не щеплені, або щеплені однією дозою вакцини. Тому я звертаюся до батьків, які знають, що їх дитина не щеплена, або щеплена один раз, щоб отримати захист від поліомієліту, зверніться до вашого сімейного лікаря чи педіатра, з яким у вас укладена декларація. Перший тур вакцинації (застосовується ІПВ – інактивована поліомієлітна вакцина) проходитиме з 17 до 31 січня 2022 року. На всі наступні тури застосовується ОПВ – оральна поліомієлітна вакцина», – розповіла Ольга Гапієнко.

На сьогодні в Сумській області, як і по всій Україні, проводиться мікропланування кампанії з імунізації у відповідь на спалах поліомієліту серед дитячого населення віком від 6 місяців до 6 років (діти народжені з 01.01. до 01.07.2021, та всі діти 2020, 2019, 2018, 2017, 2016 років народження).

Після закінчення проведення імунізації інактивованою поліомієлітною вакциною через місяць передбачені два тури проведення вакцинації оральною поліомієлітною вакциною. Терміни та місця їх проведення буде озвучено додатково.