СУМЩИНА НА СЬОГОДНІ НА 100% ЗАБЕЗПЕЧЕНА УСІМА ВИДАМИ ІНСУЛІНУ

Про це під час брифінгу повідомила журналістам завідувач ендокринологічного відділення Сумської обласної лікарні, експерт з ендокринології управління охорони здоров’я Сумської обласної військової адміністрації Жанна СПІВАК

«За 10 років у Сумській області кількість хворих з цукровим діабетом, а особливо тих, хто отримує інсулінотерапії, зросла у 2 рази. Наразі на Сумщині хворіє на цукровий діабет більше 35 тис. осіб. 5,5 тисяч із всієї кількості отримують інсулінотерапію, в тому числі 270 дітей і 15 вагітних жінок, − зазначила лікар. − Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяють попередити розвиток тяжких ускладнень».

За її словами, люди з діабетом повинні дотримуватися здорового харчування, підтримувати вагу в нормі та бути фізично активними. Крім того, їм необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.

Люди з груп ризику або з виявленим цукровим діабетом можуть отримати безоплатну допомогу за програмою медичних гарантій. Лікар первинної ланки, зважаючи на стан здоров'я пацієнта, фактори ризику та можливу спадковість, може виписати пацієнту електронне направлення на проведення досліджень або на консультацію до лікарів-спеціалістів, наприклад, ендокринолога.

«У Сумській обласній лікарні станом на сьогодні працює 7 ендокринологів, функціонує спеціалізоване ендокринологічне відділення на 45 ліжок, − розповіла Жанна Співак. − У нас також працює Школа діабету, де хворих навчають самоконтролю, раціональному харчуванню, адекватній інсулінотерапії тощо».

До речі, до пакету безоплатних послуг на рівні первинної меддопомоги, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено: вимірювання рівня цукру в крові; регулярне вимірювання артеріального тиску; оцінку загального серцево-судинного ризику; вимірювання індексу маси тіла; аналіз на загальний холестерин; консультація щодо здорового способу життя; направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів; призначення ліків за програмою «Доступні ліки» при діабеті 2 типу, виписування рецепту на інсулін за призначеним ендокринологом планом лікування.

3 жовтня 2021 року інсулін увійшли до програми реімбурсацiï ліків. Це значно збільшило доступ пацієнтів із цукровим діабетом до лікування. До Реєстру ліків, які підлягають реiмбурсації за Програмою медичних гарантій, включено 72 препарати інсулінів , 45 з них − повністю безоплатні. Ці препарати відпускають майже 11 тисяч аптек по всій країні. Отримати свої ліки пацієнти можуть у будь-якій з них, незалежно від того, у якому медзакладі й у якому регіоні ïм виписали рецепт.

Дізнатися адреси аптек, що відпускають інсулін, можна за номером контакт центру Національної служби здоров'я України (НСЗУ): 16-77.

З початку 2022 року майже майже 200 тис. українців отримали інсулін. Вартість ліків відшкодовує НСЗУ. З початку 2022 р за відпущені інсуліни НСЗУ виплатила понад 1 мільярд 290 мільйонів грн.

«Сумщина на сьогодні на 100% забезпечена усіма видами інсуліну. Інсулін доступний в аптечній мережі області. А також сформований місячний резерв інсуліну за рахунок гуманітарної допомоги, − додала Жанна Співак. − Відпуск інсулінів максимально спрощений на час воєнного стану. Пацієнти із діабетом можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом.

У разі перебоїв з електроенергією чи інтернетом, лікар зможе виписати паперовий рецепт, а аптека його погасити. Виписати рецепт може: ендокринолог − якщо мова про інсулін, сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким у пацієнта укладена декларація , на основі плану лікування, складеного ендокринологом.