Доступ до публічної інформації

Відкритість та прозорість діяльності органів влади – ключовий напрям державної інформаційної політики. Забезпечення права кожного на доступ до публічної інформації

  

 З 19 до 22 березня 2024 року проходило навчання за загальною короткостроковою програмою «Відкритість та прозорість діяльності органів влади – ключовий напрям державної інформаційної політики. Забезпечення права кожного на доступ до публічної інформації» для державних службовців, відповідальних за доступ до публічної інформації та оприлюднення інформації, структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій у Сумському регіональному центрі підвищення кваліфікації. 

Метою програми є підвищення професійної компетентності державних службовців щодо основних принципів відкритості та прозорості органів публічної влади в умовах становлення інноваційного інформаційного простору, удосконалення умінь та навичок використання в професійній діяльності інструментів взаємодії державного органу з громадськістю.

Доступність інформації є правилом, а будь-яке обмеження доступу до неї – винятком

 

«Доступність інформації є правилом, а будь-яке обмеження доступу до неї – винятком. Презумпцію відкритості інформації ніхто на скасовував»,- зазначила працівник Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації.

Законом України «Про правовий режим воєнного стану» не передбачено прямої можливості встановлювати будь-які заборони чи обмеження щодо виконання розпорядниками встановлених Законом України «Про доступ до публічної інформації» обов’язків з розгляду запитів чи оприлюднення публічної інформації.

ІНІЦІАТИВА «ПАРТНЕРСТВО «ВІДКРИТИЙ УРЯД»

 

Забезпечення доступу до публічної інформації у формі відкритих даних – важливий пріоритет нового плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 р. № 1049.

Координаційну зустріч для обговорення актуальних питань виконання цього завдання 27 лютого 2024 р. організував Департамент інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України за участю  Міністерства цифрової трансформації України.

ІНФОРМАЦІЯ З ОБМЕЖЕНИМ ДОСТУПОМ

  

Право на інформацію є важливим інструментом демократичного суспільства, то його обмеження можливе лише у виняткових випадках – а саме, в умовах воєнного або надзвичайного стану із зазначенням строку дії цих обмежень.

Були надані роз’яснення посадовим особам місцевого самоврядування Сумської області щодо  правового механізму обмеження в доступі інформації в умовах воєнного часу розпорядниками інформації, зокрема застосування вимог статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

«Трискладовий тест» допомагає визначити, чи є неоприлюднення інформації виправданим.

ДОСТУП ДО ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ В УМОВАХ ВІЙНИ. ІНФОРМАЦІЙНА ВІДКРИТІСТЬ В КОНТЕКСТІ ВИКОНАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ДОСТУП ДО ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

  

При Сумському регіональному центрі підвищення кваліфікації 08 лютого 2024 року у рамках загальної професійної програми підвищення кваліфікації для посадових осіб місцевого самоврядування Сумської області проведено навчання на тему «Інформаційна відкритість в контексті виконання законодавства про доступ до публічної інформації». 

Головний спеціаліст відділу забезпечення доступу до публічної інформації та з питань внутрішньої політики Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації розповіла представникам суб’єктів владних повноважень про особливості забезпечення доступу до публічної інформації в умовах воєнного часу.

ДЛЯ ОРГАНІВ ВЛАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРОВЕДЕНО НАВЧАННЯ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА НА ІНФОРМАЦІЮ ГРОМАДЯН

 

З 24 до 27 жовтня у Сумському регіональному центрі підвищення кваліфікації проходило навчання за загальною короткостроковою програмою «Відкритість та прозорість діяльності органів влади – ключовий напрям державної інформаційної політики. Забезпечення права кожного на доступ до публічної інформації» для державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, відповідальних за доступ до публічної інформації та оприлюднення інформації.

Мета програми - підвищення професійної компетентності публічних службовців щодо основних принципів відкритості та прозорості органів публічної влади в умовах становлення інноваційного інформаційного простору, удосконалення умінь та навичок використання в професійній діяльності інструментів взаємодії державного органу з громадськістю.

 

28 ВЕРЕСНЯ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАГАЛЬНОГО ДОСТУПУ ДО ІНФОРМАЦІЇ (ДЕНЬ ПРАВА ЗНАТИ)

28 вересня відзначається Міжнародний день загального доступу до інформації (День права знати).

Міжнародний день загального доступу до інформації був визнаний у 2015 році на рівні ЮЕСКО, а в 2019 році – на рівні ООН.
У Загальній декларації прав людини, прийнятій ООН у 1948 році, право доступу до інформації сформульовано в 19-й статті як право збирати, отримувати й поширювати будь-які відомості та ідеї де завгодно і без перешкод.
В Україні у 1992 році був прийнятий Закон України «Про інформацію», а в 2011 році – Закон України «Про доступ до публічної інформації».

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ РАЗОМ ТА ЦЕДЕМ ПРОВЕЛИ ТРЕНІНГ ДЛЯ ОРГАНІВ ВЛАДИ

 

Міністерство культури та інформаційної політики України разом з Центром демократії та верховенства провели 8-9 серпня тренінг для розпорядників інформації  тренінг на тему «Доступ до публічної інформації в умовах війни».

З вітальним словом виступив Тарас ШЕВЧЕНКО, заступник Міністра культури та інформаційної політики України та Ігор Розкладай, заступник директорки, головний експерт з медійного права Центру демократії та верховенства права, які наголосили на актуальності забезпечення права на інформацію громадян в умовах воєнного часу органами влади.

В МЕЖАХ ТИЖНЯ ВІДКРИТОГО УРЯДУ ПРОВЕДЕНО ЗУСТРІЧ ЗІ СТУДЕНТСЬКОЮ МОЛОДДЮ

 

В межах Тижня Відкритого Уряду, що проводиться в Україні з 8 по 12 травня 2023 року,   працівниками Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації сьогодні було проведено  онлайн зустріч з студентською громадськістю щодо забезпечення державної інформаційної політики та  права на доступ до інформації в умовах воєнного часу.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗОРОСТІ ТА ВІДКРИТОСТІ ОРГАНІВ ВЛАДИ В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ

 

14 квітня 2023 року  при Сумському регіональному центрі підвищення кваліфікації проведено навчання за дистанційною формою в синхронному режимі для посадовців територіальних громад.

Головний спеціаліст відділу забезпечення доступу до публічної інформації та з питань внутрішньої політики Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації Інна Шульга розповіла представникам суб’єктів владних повноважень про особливості забезпечення доступу до публічної інформації в умовах воєнного часу та прокоментувала роз’яснення Уповноваження Верховної Ради України з прав людини з цього питання